אל ההיילנדס בעקבות "נכרייה" חלק ג'

באזור בו טיילנו יש הרבה מאד אגמים- או בשפת המקום – לוכים, לא הצלחנו לשוט בלוך קתרין, כי הספינה הייתה מקולקלת, אבל נהנינו מהנוף, מהגשם שמגיח פתאום עם טיפות קטנות וצפופות הנושאות פתיתי שלג שנמס מיד ומן היישובים הקטנים הפזורים.

בכל מקום מצאנו חנויות גדולות שמשלבות גם מזכרות ותוצרת אופיינית לאזור, גם מסעדה וגם מעין 'גן חיות' קטן עם בעלי חיים טיפוסיים לאזור – הכבשים ופרות ההיילנדס.

הכבשים שמחוץ לחנות דוגמא חיה לצמר שנמכר מחוץ לחנות

הכבשים שמחוץ לחנות דוגמא חיה לצמר שנמכר מחוץ לחנות

הפרה עם הפוני קראנו לפרה של איזור ההיילנדס

הפרה עם הפוני קראנו לפרה של אזור ההיילנדס

ככל שנסענו בכבישים המתפתלים ,חשנו ,שאנחנו נוסעים בזמן ,לכך הוסיפה שיירת מכוניות 'ענתיקות' לאספנים, שפגשנו לאורך כל טיולנו .הספר "נכרייה", מתבסס על הנסיעה בזמן כדי לספר הן את סיפורה של סקוטלנד ומאבקיה באנגלים והן את סיפור האהבה בין קלייר לג'יימי, החוצה זמנים ויבשות. על האהבה אומרים ,שהיא היחידה ,שמתגברת על פערי הזמן והמרחב ואנחנו הרומנטיקנים מאמינים …

***

מסע בזמן

הפילוסוף הסיני לאו טסה, בן המאה ה-6 לפנה"ס כתב – אם הנך מדוכא, אתה חי בעבר, אם אתה מודאג, הנך חי בעתיד. אם אתה נמצא בשלווה עם עצמך, אתה בהווה.

מיתוס ה 'נסיעה בזמן' עתיק כמו הזמן עצמו, שורשיו  מגיעים עד למיתולוגיה ההודית. ניצנים שלו אפשר למצוא אפילו בתלמוד, בסיפור על חוני המעגל ,שישן עשרות שנים והתעורר לעולם אחר.

ה 'נסיעה בזמן', מאפשרת התמודדות עם סוגיות המטרידות אותנו ואת כלל  האנושות מאז ומתמיד- השליטה במעשינו, היכולת לתקן דברים שקרו, התמודדות עם הכיליון והמוות, קבלת הסברים ותובנות לדברים שהתרחשו וכמובן, הצורך המתמיד לדעת מה יקרה בעתיד, מה צפוי וכיצד נוכל להתמודד או להצליח, או לפחות לתקן.

בסדרת הטלוויזיה הקנדית "ליהיות אריקה" זהו המוטיב המרכזי, פיתוח האישיות של אריקה ,המודעות שלה והפיכתה למישהי בוטחת ומצליחה , מתבססת על חזרתה בזמן לאירועים שונים מזמנים שונים, והתמודדותה המחודשת עימם, המקנה לה תובנות והזדמנויות לשינוי בעבר או בהווה ובכך מקדמות אותה.

קדמו לסרטים ולסדרות, ספרים שעסקו בנושא כמו:"מכונת הזמן" של הסופר וההיסטוריון הבריטי ה.ג. וולס (Wells), שיצא לאור ב-1895. וולס מתייחס בספרו לזמן ,כאל הממד הרביעי, עשר שנים לפני שאיינשטיין פרסם את תורת היחסות המצומצמת!

ספרו של מרק טווין "ינקי בחצר המלך ארתור", לא תיארו את המסע באופן מדעי ,כמו ספרו של וולס. יש גם סיפורים ואגדות על אנשים ,שנרדמו לעשרות שנים וכך ביצעו מעין מסע אל העתיד. למשל, הסיפור על ריפ ון וינקל של הסופר האמריקאי וושינגטון אירווינג (Irving), שפורסם ב-1819, אפשר להתייחס למסע כזה אל העתיד כאל "מסע זמן מזויף".

ה'מסע בזמן' , הוא נושא שבו עוסקים הרבה מן הספרים/סרטים כמו גם הספר נ'כרייה', בו קלייר גיבורת הסיפור ,עוברת מן ההווה של שנת 1945 לעבר העבר של 1743, אך המסע לא תם בכך ,כשהיא חוזרת שוב לשנות הארבעים, חיה בהווה וחוזרת לעבר. בהיותה בעבר היא פוגשת נוסעות/ים בזמן נוספים, משנים אחרות- ה"מכשפה" אשת התובע ואחרות, כשסימן החיסון בידן מסגיר עובדה זו.

יש  הרבה דרכים לנסוע בזמן: דרך מנהרה מפוספסת (בסדרה "מנהרת הזמן"); או גשר של חור תולעת שבנו חייזרים ששעבדו את האנושות (בסיפור By His Bootstraps של סופר המדע הבדיוני רוברט היינלין, שבו איש אחד נכלא בלופ של פגישות עם עצמו); ולפעמים זו רק הרוח שנוסעת ולא החומר, כמו שקורה לסקוט באקולה, בסדרה "הזינוק לאתמול" – הוא נוסע בזמן, אבל בכל פעם מוצא את עצמו כלוא בגוף של בן אדם אחר, עד שיצליח להבין איך הוא אמור להציל אותו.

לא תמיד צריך מדענים – חייזרים או אנשים. ברומן,של אודרי ניפנרגר, "אשתו של הנוסע בזמן", גבר מוצא את עצמו נזרק קדימה ואחורה בזמן ללא שליטה עקב פגם גנטי נדיר – מה שמקשה על אהובתו ועל נישואיו. והרשימה עוד ארוכה.

דווקא הפרדוקסים האינסופיים שמעצבנים את המדענים ,הם מנת לחמה של האמנות, והאמת היא שאין כמעט יוצר מדע בדיוני משמעותי ,במאה האחרונה שהחמיץ את הנסיעה בזמן כנושא: טרי פראצ'ט, רוברט סילברברג, קורט וונגוט, מייקל קרייטון ועוד ועוד. הסיבה לכך היא כמובן שכל ז'אנר המדע הבדיוני הוא ממילא נסיעה בזמן בפני עצמה.

תורת היחסות המצומצמת, של אינשטיין שפורסמה ב-1905,[1] הניחה את התשתית המדעית לבחינת המשמעות הפיזיקלית וההיתכנות של המסע בזמן, בתורת היחסות המצומצמת, מסביר איינשטיין,את העובדה ,שאי-אפשר לשנות את מהירות האור בריק. המדידה נותנת תמיד אותה תוצאה (קרוב ל-300,000 ק"מ בשנייה) בלי קשר לתנועה היחסית בין הצופה, המודד את מהירות האור, לבין מקור האור.

העובדה שמהירות האור קבועה ,הפכה להנחת יסוד , אבל מהנחת היסוד הזאת נבע ,שהזמן והמרחב אינם מוחלטים ,אלא תלויים בתנועה של המודד. תנועה יכולה להשפיע על קצב מהלך הזמן, באופן ששעון אשר נע ,ייראה לנו אטי יותר משעון במנוחה. התופעה מכונה "התארכות הזמן". [ למשל כאשר טסנו לקנדה, יצאנו ביום חמישי, בשעה מסוימת מביתנו, הגענו לניו יורק, ושם השעה הייתה שבע שעות 'מוקדם' יותר מהשעון שבישראל, הטיסה לוונקובר ,שבקנדה ,יצרה מצב שבו כשנחתנו, נמצאנו לפי השעון המקומי כאחת עשרה שעות מוקדם יותר מהשעון בארץ, כלומר יום חמישי טרם הסתיים, למרות שבארץ כבר היה יום שישי…]המהירויות שאנו רגילים להן בחיי היום-יום קטנות מאוד ביחס למהירות האור ולכן אין אנו חשים בתופעה.

דוגמאות מרשימות יותר אנו מוצאים בספרי המדע הבדיוני, שם אין מגבלות טכניות על מהירות הטיסה. למשל, נניח שאסטרונאוט שהחללית שלו טסה במהירות של 98 אחוזים ממהירות האור רוצה להגיע לכוכב שמרחקו מכדור הארץ הוא חמש שנות אור ("שנת אור" היא המרחק שהאור עובר במשך שנה אחת. היא שווה בערך לכעשרה מיליון-מיליוני קילומטרים). על פי שעון כדור הארץ הטיסה תימשך קצת יותר מחמש שנים. ואולם על פי שעונו של האסטרונאוט המסע יארך רק שנה אחת. אם מהירותו תתקרב עוד יותר למהירות האור הוא יוכל לסיים את המסע בשעות ספורות, אם כי לפי חדר הבקרה בכדור הארץ, הטיסה עדיין תימשך,מעט יותר מחמש שנים (על פי תורת היחסות המצומצמת מהירות החללית אינה יכולה לעלות על מהירות האור).

לתופעת התארכות הזמן יש הוכחות ניסוייות רבות.  בשנת 1971 הודגמה התופעה לראשונה באמצעות שעון אמיתי. שני פיזיקאים מארצות הברית טסו סביב העולם עם שעונים אטומיים מדויקים מאוד, והוברר כי שעון שיוצא ממקום מסוים, נמצא בתנועה במשך פרק זמן וחוזר למקום שממנו יצא מפגר – במהלכו לעומת שעון שני שנשאר במנוחה.

מה יקרה אם שני תאומים (שהם כמובן בני אותו גיל) ייפרדו זה מזה; האחד יטוס בחללית שתנוע במהירות קרובה למהירות האור ויחזור בסופו של דבר לכדור הארץ, והשני יישאר על פני כדור הארץ? כפי שאמרנו, השעון של התאום הנע יהיה אטי יותר מהשעון של התאום הנייח, ולכן התאום הנע יזדקן לאט יותר מאחיו הנייח. אם מהירות החללית היא 99.5 אחוזים ממהירות האור, על כל שנה שעוברת על התאום האסטרונאוט יעברו עשר שנים על אחיו יושב הבית. כשהאסטרונאוט יחזור לאחר חמש שנים לפי שעונו, הוא ימצא שעל כדור הארץ עברו חמישים שנה. לכן כלי רכב שנע במהירות קרובה למהירות האור יכול לשמש "מכונת זמן" וליצור קיצור דרך אל העתיד.

התופעה שתיארנו ידועה בשם "פרדוקס התאומים". הפרדוקס נובע מכך שמנקודת מבטו של התאום שבחללית, הוא נמצא במנוחה בעוד אחיו וכדור הארץ כולו מתרחקים ממנו. לכן הוא (התאום שבחללית) היה צריך להזדקן מהר יותר. הפתרון לפרדוקס קשור בעובדה שכדי שנוכל להשוות בין השעונים של שני התאומים, החללית צריכה להפוך כיוון ולחזור לכדור הארץ. שינוי הכיוון הוא תנועה בתאוצה, והוא שובר את הסימטריה בין החללית לכדור הארץ. כאשר מתחשבים בכך, מקבלים שהתאום הטס אכן יזדקן לאט יותר.

תורת היחסות המצומצמת עוסקת אם כן, במערכות שנעות זו ביחס לזו במהירות קבועה. ב-1915 פרסם איינשטיין את תורת היחסות הכללית, שעוסקת במערכות שנעות במהירות לא קבועה (כלומר בתאוצה) ובמערכות ,שנמצאות תחת השפעת כוחות כבידה חזקים. לפי תורת היחסות הכללית כוח הכבידה נובע מכך שמסה גורמת לעיקום המרחב-זמן, והדבר משפיע על תנועה של מסות אחרות בסביבתה.

תורת היחסות הכללית ,הצביעה על עוד מנגנון ,שיכול לאפשר מסע בזמן. לפי תורה זו גם שדה כבידה יכול לגרום להאטת הזמן, ואפשר ,עקרונית, לנצל זאת ל,צורך מסע אל העתיד. לדוגמה, אפשר לשגר חללית שתקיף חור שחור (בלי להתקרב אליו יותר מדי) ואחר-כך תחזור ותתרחק. האסטרונאוטים שבחללית יגלו כי בעת ששהו בשדה הכבידה החזק של החור השחור, מהלך הזמן שלהם הואט לעומת העולם החיצוני.

הם עלולים לגלות שלפי שעונם המסע ארך מספר ימים בעוד שבעולם החיצוני עברו עשרות או מאות שנים. סופר המדע הבדיוני פרדריק פול (Pohl) עשה שימוש בתופעה הזאת בספרו Beyond the Blue Horizon ("סף האירוע" בעברית). אסטרונאוטית בשם קלרה נמצאת בחללית שנלכדת סמוך לחור שחור. אהובה הצעיר ממנה, רובין, מצליח להיחלץ, ואחר כך הוא סובל במשך שנים רבות מרגשי אשמה. עשרות שנים לאחר האירוע מגיעה חללית אחרת ומחלצת את קלרה, ומתברר שלפי שעונה היא חגה סביב החור השחור רק כמה דקות. כאשר קלרה ורובין חוזרים ונפגשים, היא עדיין צעירה והוא כבר ישיש שבע ימים.

מסע אל העתיד אפשרי, מבחינה מדעית עקרונית, אך מסע בחזרה לעבר מורכב בהרבה, בין היתר משום שהוא סותר את עקרון הסיבתיות, לפיו הסיבה תמיד קודמת לתוצאה.

מסע אל העבר יכול לגרום לשינוי ההווה, סוגיה ,שמופיעה בסרטים/ספרים רבים, כולל ההספר 'נכרייה, כאשר קלייר יודעת מה יקרה עם המרד היעקוביני ומנסה למנוע את קיומו ועוד קטעים הממחישים נטייה זאת של שימוש בידע לטובת/לרעת המצב. דוגמא אחת מני רבות ,ניתן לציין את הסצנה מתוך הסרט "סופרמן", המתארת רעידת אדמה ,שגורמת למותה של אהובתו של סופרמן, הדרך שסופרמן מתמודד, היא באמצעות החזרת  הזמן לאחור. בסרטים עושים זאת באמצעות החזרת הגלגל לאחור ואז כל הצילומים מראים את ההליכה לאחור של אנשים, עצמים וכו' במציאות זה בלתי אפשרי.

בבואנו להסביר מדוע זה אינו אפשרי נתייחס ל"חץ הזמן". חווית העולם שלנו היא חד כיוונית [2], יש 'חץ זמן' ברור שכוונו מן העבר לעתיד ולכן אין אנו חושבים שזה אפשרי. מבחינה פיזיקלית זה אפשרי ויש תופעות כמו, תבנית קוביות קרח המונחת על השיש שנמסה ,אולם אם נוריד את הטמפרטורה בחדר או אם נחזיר את התבנית למקפיא המים יחזרו ויקפאו. כלומר הפיזיקה לא מונעת מתהליכי חזרה בזמן להתרחש.

אפשר להמשיך ןלהתפלסף, לספר על ויכוחים מדעיים, הוכחות וסתירות אבל זמננו , כאן בהווה דרש שנתקדם הלאה.

***

"קחי את הדרך הגבוהה ואני את הנמוכה,
אקדימך ואגיע לסקוטלנד,
אך אני ואהובתי שוב לעולם לא ניפגש
על חופו היפהפה של לוך לומונד…"

שורות אלה הן תרגום חופשי לפזמון של אחת מהבלדות הסקוטיות הידועות, שחוברה כנראה בידי חייל סקוטי ,שנשבה לאחר דיכוי המרד הסקוטי בשלטון האנגלי ב־1746.

המשכנו בבוקרו השלישי של הטיול לעבר העמק הקרחוני גלן קו [גלן = עמק ו- Coe הוא נהר] ,שמשמעות שמו בגֵאלית – 'עמק הדמעות'. המקום נחשב על ידי סקוטים רבים ,כערוץ היפה ביותר בסקוטלנד ולא משנה מה יהיה מזג האוויר – הנוף הוא דרמטי.  אורך הערוץ הוא 18 קילומטרים . מעבר לדרמטיות של הנוף, כאן התרחש אחד הסיפורים הטרגיים ביותר בתולדות סקוטלנד – הטבח הבוגדני של – בני שבט מקדונלד, בידי שבט קמפבל ב-1692.

שבט מקדונלד (הנקרא גם שבט דונלד) הוא אחד מהשבטים הסקוטיים הגדולים ביותר והעתיקים ביותר.והוא מפוצל לענפים רבים שלחלקם צ'יפים זוטרים משלהם, הכפופים לצ'יף הגבוה -מקדונלד – הצ'יף הגדול של כל השבט שבעבר החזיק בתואר אדון האיים.

ההיסטוריה של השבט מתחילה עוד לפני המאה השישית לספירה ומוצאם מאירלנד, אך הם גם בעלי שורשים שוודיים ונורבגיים.לאב הקדמון, סומרלנד היו מספר בנים, מבנו הבכור (דוגאל) נוצר שבט מקדוגאל ומבנו השני ,(רנלד) נוצרו שני שבטים: שבט דונלד ע"ש הנכד, שהפכו גם לאדון האיים ושבט שני, ע"ש מקדונלד, מן הבן השני רואירי.

שבט מקדונלד נהג לתמוך בנורווגיה, אולם ברית זו נשברה כאשר הנורווגים הובסו בקרב לארגס ב-1263,על ידי כוחות סקוטים.' הודות לתמרונים המיומנים של אלכסנדר השלישי, מלך סקוטלנד ושל שבט מקדוגל. שלוש שנים לאחר מכן ,הנורווגים ויתרו על האיים הסקוטים האחרונים שלהם למען הכתר הסקוטי ואנגוס מקדונלד, בנו של דונלד, עשה שלום עם מלך סקוטלנד.

במהלך מלחמות העצמאות של סקוטלנד ,שבט מקדונלד לחם יחד עם רוברט דה ברוס בקרב בנוקברן ב-1314. נינו של דונלד, אנגוס אוג מאיסליי, שהיה אדון האיים השישי, נתן מחסה לרוברט דה ברוס והוביל קבוצה קטנה של אנשי איים בקרב עצמו. כהוקרה לתמיכתו , המלך רוברט ,הכריז כי שבט דונלד תמיד יתפסו את המקום המכובד באגף הימני של הצבא הסקוטי.[ עלילת הסרט 'לב אמיץ' מתארת את התקופה והמאבקים]

ב-1495 ביטל הממשל הסקוטי את תואר "אדון האיים" ואנרכיה פשטה ברמה בעקבות כיבוש שטחים של שבט מקדונלד על ידי שבט קמפבל, ושבטים  ואחרים.  למרות האירועים הללו שבט מקדונלד נשאר חזק ושמר על רוב אדמותיו עד אמצע המאה ה-16, אז המלך ,העניק אדמות מקדונלד רבות לשבט קמפבל. באותם ימים ,המידע והתקשורת היו מורכבים וקשים ולכן ניתן היה להתעכב, לסלף ולהעלים מידע, דבר שנוצל ע"י בני שבט קמפבל ,שנטרו לבני שבט מקדונלד, טינה ארוכת שנים ש,נבעה ממעמד השבט ,שנוצל לרעה לפעמים ע"י בני מקדונלד.

בני שבט קמפבל, התארחו אצל בני מקדונלד  במסווה של שיחות תיאום ופיוס. אחרי שזכו להכנסת אורחים בידי משפחת מקדונלד, הקמפבלים ניסחו הוראה – שעברה ביניהם על קלף 9 יהלום בחפיסת הקלפים – להרוג את מארחיהם. הם טבחו בהם בשנתם ושרפו את כפרם. וגם על זה יש בלדה סקוטית מרגשת.

 

They came in a blizzard, we offered them heat
A roof for their heads, dry shoes for their feet
We wined them and dined them, they ate of our meat
And they slept in the house of MacDonald.

Chorus:
O, cruel was the snow that sweeps Glencoe
And covers the grave o' Donald
O, cruel was the foe that raped Glencoe
And murdered the house of MacDonald

 1. They came from Fort William with murder in mind
  The Campbell had orders King William had signed
  "Put all to the sword" these words underlined
  "And leave none alive called MacDonald"
  Chorus:
 2. They came in the night when the men were asleep
  This band of Argyles, through snow soft and deep
  Like murdering foxes amongst helpless sheep
  They slaughtered the house of MacDonald
  Chorus:
 3. Some died in their beds at the hand of the foe
  Some fled in the night and were lost in the snow
  Some lived to accuse him who struck the first blow
  But gone was the house of MacDonald
  Chorus:

[מילים ולחן 1963 ג'ים מקלין]

צאצאי הצאצאים של המשפחה ייסדו בארה"ב, לשם היגרו סקוטים לא מעטים את מקדונלד'ס  אשר נוסדה בשנת 1940, כאשר האחים ריצ'רד ("דיק") ומוריס ("מק") מקדונלד.

[הסיפור הזה מהדהד בספר נכרייה, כאשר, הדברים מסופרים על שבט מקנזי.]

"אחרי הפניה ,תראו שילוט לטירת קילכורן (Kilchurn Castle) ,מעוזם של בני שבט קמפבל שנבנתה במאה ה-15 וה-17. הטירה ננטשה במאה ה-18 וב-1879 הוריקן שבר את קצה המגדל, ששוכב עדיין בחצר הטירה. המיקום שלה מאוד מיוחד – בקצה לוך או, שברקע הפסגה של בן קרואכן – זוהי אחת המצודות המצולמות ביותר בסקוטלנד. שימו לב להקדשה על הדלת הראשית – משנת 1693. עמדו על החומה וצפו במראות אגם. המצודה פתוחה רק בקיץ."
עם ההוראות האלה ניסינו לאתר את הכניסה, וממש לא הצלחנו כי השילוט לא ממש היה בנמצא. נסענו הלוך וחזור עד שמצאנו שביל צר, שמכונית נסעה בו ולכן השתכנענו לפנות. במקום היה חניון קטן ועל הקרקע מצאנו לבסוף שלט פצפון שהשתלב בצבעי השביל ובו נכתב to the castle, כלומר יש להשאיר המכונית שם וללכת…

מודים באשמה, ויתרנו ורק צילמנו מכמה זוויות.

פנינו היו לעבר פורט ויליאם [fort] דהיינו מצודה.

הערות:

[1] בתוך גיליון 'גליליאו', 2007  מאמר מאת פרופ' יורם קירש כיהן עד לא מזמן כראש קבוצת הפיזיקה באוניברסיטה הפתוחה. ספרו, "היקום על פי הפיזיקה המודרנית", ראה אור בהוצאת עם עובד (סדרת אופקים-מדע).

[2] מתוך אתר האינטרנט 'אלכסון' – גורלו המסתורי של הזמן/ אלון הלפרין www.alaxon.co.il

אודות is261

דוקטור למגדר וחינוך, יו"ר הוועדה למעמד האישה בהסתדרות, מנחה ומרצה בנושאי מגדר, מאמנת תעסוקתית ואימון לפרישה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה סלון קריאה, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s