אל ההיילנדס בעקבות "נכרייה" חלק א'

דיאנה גמבלדון כתבה את הספר, "נכרייה" נוכרייה - נוכרייה #1 - דיאנה גבלדוןאותו מצאתי על מדף בחנות הספרים. קראתי את מה שכתוב בכריכה האחורית, "כשקלייר רנדל, אחות קרבית לשעבר,חוזרת בשנת 1945 מהמלחמה ומתאחדת עם בעלה לירח דבש שני, היא נוגעת בתמימות בסלע המצוי באחד ממעגלי האבנים העתיקים הפזורים ברחבי האיים הבריטיים, בן רגע היא חוזרת לעבר, לסקוטלנד של 1743, ארץ שסועת מלחמות וסכסוכי גבול בין שבטיים…" והחלטתי לקנות את הכרך.

קראתי אותו, נהנתי והנחתי על המדף בספרייה שלי.

עברו שבועות ואולי חודשים ואז בשיטוט נוסף בחנויות הספרים, נתקלתי בשלושה כרכים

נוסעת מעבר לזמן - נוכרייה #3 - דיאנה גבלדון נוסעת מעבר לאוקיינוס - נוכרייה #4 - דיאנה גבלדוןשפירית בענבר - נוכרייה #2 - דיאנה גבלדון

שעל כריכתם האחורית נכתב כי הם ספרי המשך לאותו כרך בודד שקראתי לפני זמן מה. קניתי גם אותם, אולם ידעתי שעלי לשוב ולקרוא את הספר הראשון לפני שאקרא אותם. ואז זה קרה, בקריאה השנייה של הכרך הראשון, נשבתי בקסמי הסיפור והחלטתי לבדוק מהי האמת ומהי הבדייה.

בהחלטה זו פתחתי את מסעי האינטלקטואלי ושקעתי בהיסטוריה של סקוטלנד, בסיפורי העם שמחזיקים שמץ של אמת עטופה בבדייה, בנבכי אילנות היוחסין של המלוכה, על הטרגדיות, השמחות וצירופי המקרים. כיון שהייתי בסקוטלנד לפני כמעט שלושים שנה, חשבתי שיהיה נחמד לשוב אל נופיה ואנשיה, מצויידת בידע החדש.

הצעתי לנסוע לסקוטלנד נפלה על אוזניים קשובות וכך שלושה זוגות יצאנו לתור את חבל הארץ הגדול הזה על פי מסלול שהרכבתי בסיוע אתרי הטיולים באינטרנט, תוך זיקה והתבססות על סדרת הספרים.

בדרך, צפיתי בסדרה שהוסרטה בעקבות הספרים והבנתי עד כמה כתיבתה של דיאנה גמבלדון משלבת את המציאות בבדייה באופן אותנטי ואפילו מדוייק.

לספרים הללו הצטרף כרך חמישי  תופי הסתיו - דיאנה גבלדון שהוא בעצם הספר הרביעי של הסדרה באנגלית, וגם הוא כמו "נוסעת בזמן" הינו רק החלק הראשון מתוך שניים של הספר במקור.

באנגלית נכתבו 8 כרכים, עבי קרס, כך שיש עוד הרבה ספרים בדרך.

****

כשקוראים סיפור מדמיינים את הדמויות על פי התיאורים המופיעים בספר, אבל כשעושים סרט אותן דמויות קורמות עור וגידים .הקריאה במקביל לצפייה מאפשרת העתקת דמויות מן המסך אל החומר הנקרא, הנופים בסרט מלווים את אלו שבספר כשאל הכל מצטרפת גם המנגינה שהוספה בסרט ונותנת לכל מסגרת שלמה.

תוצאת תמונה עבור ‪outlander‬‏

את קלייר משחקת קטריונה באלף, דוגמנית ושחקנית אירית וזהו התפקיד הגדול הראשון שלה.
את ג'יימי משחק סאם הוגן, שחקן סקוטי לא מוכר

ואת פרנק רנדל כמו גם את קפטן ג'ונתן (ג'ק) רנדל האכזרי מגלם השחקן טוביאס מנזיס

הספרים והסדרה שהופקה בעקבות הספרים זוכים הן לפופולריות רבה והן לכתבות ואזכורים רבים. הדיון סביב שאלת הפמיניזם שהסדרה עוררה, הופך אותה לסדרה עוד יותר מעניינת, כיון שהספר הראשון נכתב ע"י גמבלדון בשנת 1991, כשהשיח הפמיניסטי היה על אש קטנה ועוד יותר בעולם הקולנוע. הסדרה מציבה אישה במרכזה, הדמות הנשית הזו, למרות שהיא חיה בתקופה בה הנשים לא תפסו את מרכז הבמה, היא מתוארת כאישה דעתנית, עצמאית, המכירה בכוחה ובמקצועיותה ולכן משפיעה על הסביבה מתוקף כך.

בשנת 1945 קלייר מתוארת כאישה ,שהשתתפה במלחמה, בתפקיד אומנם נשי – אחות, אך אחות ששהתה באיזורי קרבות ולא בעורף, אז זה נחשב לתפקיד קרבי . היא מתעניינת במקצוע הריפוי ומפתחת ידע עצמאי וכוונות להמשיך בכוון.

גם בגלגולה כאישה החיה בסקוטלנד של המאה ה- 18, קלייר ממשיכה לגלם דמות של מרפאה, דעתנית ועצמאית, בגבולות האפשריים של התקופה.

האמצעים והדעות שהשתנו עם הזמן, אפשרו ליוצרי הסדרה הטלוויזיונית, להבליט נקודות פמיניסטיות אלו ועל כן נמצא כי הספרים/הסדרה מושווים לסרט קאנוני נוסף על אותה תקופה , המאה ה- 18 בסקוטלנד, "לב אמיץ",תוך דגש על היות הסדרה 'נכרייה' מעין גרסה פמיניסטית לסרט 'לב אמיץ'.

***

הסיפור שוזר היסטוריה ,או אירועים שהתרחשו במציאות, עם פנטזיה ומשאלות לב, מסתורין וצירופי מקרים, לצד אגדות עם ומנהגים עתיקים ששרדו ועברו מדור לדור.

הסיפור פורץ את גבולות הזמן, וגם גבולות פיזיים שכן ראשיתו בסקוטלנד, עובר לצרפת ,מה שקרוי 'העולם הישן' ועובר ל 'עולם החדש' ,שגם שם ממשיך להתקיים מאבק בין כובשים ונכבשים, עבדים ואנשים חופשיים.

אם כן לשם מועדות פנינו בטיול זה, מנסים לראות ולחוש את מה שקלייר ושאר הדמויות בסיפור ראו, חוו וחיו, במרחבי ההיילנדס שבסקוטלנד..

***

ההיסטוריה של סקוטלנד מתחילה במאה הראשונה לספירה עם כיבוש האיים הבריטיים בידי יוליוס קיסר. ניסיונות הכיבוש והשלטת המרות הרומית באזור הצפון עלו במאמצים כה מרובים, שהקיסר אדריאנוס החליט, אולי מתוך יאוש, לבנות חומה וקו ביצורים שידאגו להותיר את ה"ברברים" בפנים.

את שרידי החומה המרשימה הזו ואת המוצבים שהיוו חלק אינטגרלי ממערך ההגנה, ניתן לראות כיום, מדרום לגבול הנוכחי בין שתי הארצות, קרוב לעיר קרלייל (Carlyle).

ה"ברברים" שמעבר לחומה, אשר הצליחו להפר את שלוות הרומאים, היו הפיקטים, שבט קלטי, ששלט בחבל הארץ הקלדוני. הפיקטים הגיעו והתיישבו בסקוטלנד באלף השישי לפני הספירה. זהו שבט נוודים שבאו בעיקר ממרכז אירופה ומערב אסיה. מאוחר יותר הצטרפו אליהם בני בריתם הסקוטים, שבט גאלי שהגיע מאירלנד. הם ייבאו את שפתם ותרבותם והקימו את ממלכת דאל ריאטה.[1] האזור היה במשך שנים רבות בשולי ההשפעה של השלטון המרכזי, לעתים תחת חסות של הוויקינגים הנורבגים, ואז כממלכה נפרדת של אדון האיים (Lord of the Isles))

בשנת 843 לספירה אוחדו שני השבטים כממלכת אלבה, תחת מנהיגותו של המנהיג הגאלי קנת' מק-אלפין. בתחילת המאה ה-10, בעקבות הפלישה של הבריטונים לאנגליה נוספו עוד שני שבטים: הבריטונים והאנגלים. שני האחרונים התיישבו באזורים הנמוכים יותר, ה"אדמות הנמוכות( " (Lowlands ואילו הפיקטים והסקוטים בחרו להתיישב בהרים, ה"אדמות הגבוהות" (Highlands).

השוני בין שתי קבוצות השבטים לא הסתכם רק בהבדל הגיאוגרפי, אלא גם בדרך החיים, בתרבות ואפילו בחוקי המוסר. כתוצאה מכך, במשך הזמן זכה כל אחד מהשניים בדימוי סטריאוטיפי מובהק: ההיילנדר נחשב לאדם מחוספס וגברי, לעומת הלולנדר המחויט והמקצועי. ההיילנדר נחשב בעיני הלולנדר כעצלן, ללא מוסר עבודה, מיושן, גס, חסר מעצורים וקל ברכוש (בעיקר כאשר איננו שלו), ולו בדרך-כלל יוחסו המקצועות חייל, משורר או סוכן מכירות. הלולנדר לעומת זאת, נחשב בעיני שוכני ההרים כאדם יבש, חסר דמיון, בלתי חברותי ועגמומי, ולו יוחסו המקצועות עורך-דין, בנקאי או רואה חשבון…
את השוני שבין השניים היטיב לאפיין עיתונאי בטור סטירי של עיתון סקוטי, באמצעות דימוי של שותפות בין שני האנשים בעסקי המכוניות: "…בעוד שההיילנדר יקסים אותך עד לעיוורון, הלולנדר ימכור לך רכב משומש. הלולנדר יקח ממך את כרטיס האשראי שלך ואילו ההיילנדר ישכנע אותך שזה נוסע…"

במשך השנים, למרות שאף אחד מהשניים לא יודה בכך, טושטשו הניגודים, וכיום הסקוטי הוא שילוב בלתי אפשרי בין הלולנדר וההיילנדר, שילוב של טירוף ושיקול דעת, אדישות ומסתורין, יזמה וקרירות, רצון תמידי להיות טוב ורע, שחור ולבן, ימין ושמאל, יחד, ללא ויתור על אף אחד מהשניים.

דוגמאות להצלחתם של הסקוטים ניתן למצוא במדע: לורד קלווין, שאחראי לחוק השני בתרמודינמיקה, ג'יימס וואט שהמציא את מנוע הקיטור, אלכסנדר גרהם בל, ממציא הטלפון, ופחות מפורסם אך נחשב כגיבור לאומי – ג'ון ביירד, ממציא ה…טלוויזיה!, ברפואה: אלכסנדר פלמינג שגילה את הפניצילין, בארכיטקטורה ובאמנות: צ'רלס ר. מקינטוש, וכמובן, בתרומתם העצומה לחקר הגיאוגרפיה; המפורסם בחוקרי היבשות היה ד"ר דיוויד ליווינגסטון, רופא ומיסיונר ילד העיר בלנטייר באיזור הלונלנדס, בין היתר גילה  את מפלי ויקטוריה ואת אגם מלאווי שבדרום-מזרח אפריקה, והיה בין אלה, שנאבקו לביטול סחר העבדים באפריקה.
תחום נוסף ,שכישרון ההסתגלות (ובעיקר יכולת ההישרדות) של הסקוטים, נתן בו את אותותיו, התבטא ביכולתם הטקטית הצבאית. הסקוטים תפסו נקודות מפתח בצבא הבריטי, עוד בזמן המערכות הבריטיות מול צבא נפוליאון. כיום נחשב חיל המשמר הסקוטי לאחת היחידות החזקות והאמיצות בצבא הבריטי.

מספר התושבים בסקוטלנד עומד על כ- חמישה מיליון וזה מהווה כ- 10% מכלל אוכלוסיית בריטניה.

עלילת הספר 'נכרייה' מתחילה , כאמור בעיירה אינוורנס [מספר ק"מ מצפון ללוך נס, המונה כיום כ- 40,000 תושבים/ות, זוהי בירת ההיילנדס ובעצם גם העיר היחידה באיזור. במרכזה זורם נהר ה'נס' ], אנחנו נחתנו בגלאזגו, ומשם הטיול שלנו יתחיל  ,בדרכנו לאינוורנס. וחזרה לגלאזגו, סך הכל 7 ימים.

***

גלאזגו

גלאזגו היא העיר השלישית בגודלה בבריטניה והגדולה ביותר בסקוטלנד.

עד לפני שנים נחשבה  לעיר אפורה, תעשייתית ,אך כעת היא מהווה מוקד משיכה לא קטן עבור תיירים. גלזגו ידועה בכדורגל עם שתי קבוצות מוכרות – הסלטיק והרינג'רס. איצטדיון הכדורגל הלאומי בפארק המדן ולידו נמצא מוזיאון הכדורגל של סקוטלנד.

מראה האיצטדיון מבפנים

מראה האיצטדיון מבפנים

טיולנו מתחיל משם ,בגלל ששעות הפתיחה [עד 17:00 ] מכתיבים את לוחות הזמנים. האיצטדיון מבחוץ נראה גדול אבל השילוט המכוון למוזיאון לא ממש נמצא. במקרה נסענו בתוך מגרש החנייה רחב הידיים והריק וגילינו שלט על קיר המבנה שמלמד כי המוזיאו כאן. לרגע חשבנו שהמקום סגור, אך בחרנו לבדוק זאת. הסתבר שהמקום פועל וכי הסיור האחרון שכלל את האיצטדיון מבפנים היה כבר ב- 15:00 כך שאנחנו הפסדנו אותו.

מראה קופת המוזיאון הנמצא ליד חנות קטנה ולא מזמינה של בגדי הספורט עם המספרים ושמות השחקנים, לא ממש עוררו 'תיאבון' אבל הסתבר שכמו שאנחנו רגילים בארץ, ניתן לעגל פינות כשרוצים. הקופאי/מוכר, הבטיח לנו כי דיבר עם השומר במוזיאון ,שבתום הסיור יכניס אותנו לאיצטדיון כמחווה של רצון טוב.

שילמנו את דמי הכניסה- 8 פאונד לאדם ו3 פאונד לאזרחית ותיקה עם תעודה. המוזיאון ממוקם בקומה תחתונה של בנין האצטדיון, הדלתות מעץ שקידמו את פנינו הצביעו על תקופה מעט ישנה ותחושה זו התחזקה בתוך חדרי התצוגה. המוזיאון לא התחדש באמצעי המדיה והאינטראקציה הקיימים היום, המוצגים מיושנים וסטטיים ולמי שאינו חובב כדורגל ובקיא בשמות והיסטוריה ממש יתקשה להבין מי הדמויות המופיעות שם ועל מי מדובר.

הגברים התרגשו ונהנו יותר מאיתנו הנשים, אני נהניתי לראות את האיזכור של נשים בכדורגל

נשים בכדורגל בתחילת המאה ה- 20

נשים בכדורגל במאה ה- 19.

כאמור בסוף הסיור, שהיה די ברפרוף וקצר מבחינתנו, נפתחו הדלתות לעבר האיצטדיון, המפורסם והגדול.

באוטו הקראתי לחבריי לטיול, מעט על הכדורגל האנגלי והסקוטי, על מנת שהמידע יהיה כרקע למה שנראה במוזיאון.

***

"…בשעה שגולף ודייג הם ענפי הספורט הפופולאריים ביותר בסקוטלנד…" כותבת גמבלדון בספרה הראשון ,"נכרייה" [עמ' 12] ואכן במהלך הטיול נפגוש, מגרשי גולף וחנויות המתמחות בענף הדייג בכל מקום, גם בעיירות וכפרים קטנים. אבל, אנחנו התחלנו עם הכדורגל, שהוא ענף ספורט מרכזי וחשוב דווקא אצל האנגלים, שנחשבים לממציאי הספורט של העידן המודרני.

החוקים המודרניים של הכדורגל ,עוצבו תוך ניסיון לאחד את צורות המשחק השונות ,שהונהגו בבתי ספר באנגליה ,באמצע המאה ה- 19. גרסה ראשונית של חוקים אלו נכתבה בשנת, 1848, באוניברסיטת קיימברידג' על ידי נציגים ממספר בתי ספר ואוניברסיטאות באנגליה ונקראה "חוקי קיימברידג'".

התאחדות הכדורגל האנגלית אשר נודעה בקיצור ה-FA‏ (Football Association), בשנת 1863, בפגישתה הראשונה , במסבאת ה'בונים החופשיים', בלונדון.

תחרות הכדורגל הרשמית הראשונה, גביע ה-FA, נפתחה בשנת 1872.

כדורגל הוא אחד מענפי הספורט הלאומיים של סקוטלנד, והוא פופולרי בכל רחבי סקוטלנד. עדויות על המשחק בסקוטלנד, נמצאו  כבר במאה ה- 15.

ההתאחדות הסקוטית לכדורגל הוקמה , בשנת 1873, מה שהפך אותה להתאחדות לכדורגל הלאומית השנייה העתיקה ביותר בעולם . שנה קודם לכן, ב- 1872 שחקו נבחרות אנגליה וסקוטלנד במשחקי הגביע הראשונים.

ליגת הכדורגל הסקוטית המקצועית היא מערכת המורכבת מארבע ליגות משנה, בהיקף של 42 קבוצות. יש 12 קבוצות בליגה העליונה: הפרמיירשיפ הסקוטי קיימת מאז 2013, כאשר הפרמיירליג הסקוטי וליגת הכדורגל הסקוטית, מוזגו, ו-10 קבוצות בכל אחת משלוש ליגות המשנה האחרות.

אחת מהיריבויות בכדורגל המפורסמות ביותר בעולם, היא בין גלאזגו ריינג'רס וסלטיק. יחד שני המועדונים ידועים בכינוי "המשרד הישן".  גלאזגו ריינג'רס זכתה באליפות יותר מכל מועדון אחר בעולם (54 אליפויות ) וסלטיק היא הקבוצה הראשונה בבריטניה שזכתה בליגת האלופות, בשנת 1967. יריבות "המשרד הישן " נקטעה בשנת 2012,, כאשר גלאזגו ריינג'רס, נכנסה לתהליך פשיטת רגל והמועדון הורד לליגה הרביעית.

הגביע הסקוטי הוא הגביע הלאומי העתיק ביותר בעולם אבל לא התחרות הוותיקה ביותר, העונה הראשונה הייתה בשנת 1873 וקדם לו רק הגביע האנגלי. זה טורניר נוקאאוט עם משחק אחד, עם תוספת של הארכה עם המשחק נגמר בתיקו. כל 42 מועדוני הפריימרשיפ, נכנסים באופן אוטומטי לטורניר. הגמר נערך בדרך כלל  בהאמפדן פארק. הנוכחות של 146,433 צופים בגמר הגביע הסקוטי בשנת 1937, בין סלטיק ואברדין, בהאמפדן פארק הוא השיא האירופאי למשחק של מועדון.

גלאזגו ריינג'רס נוסדה ב-1872  והיא הקבוצה היחידה בעולם ,המחזיקה ביותר מ-50 תוארי אליפות מקומיים (כולל גביע התערוכה הבינלאומית בגלאזגו) ו-111 תארים בסך הכל. מאז שהוקמה לפני 133 שנים, אומנה הקבוצה על ידי 12 מאמנים שונים בלבד.

הקבוצה הגיעה 3 פעמים לגמר גביע אירופה למחזיקות גביע בעונות 1960/1961, 1966/1967, 1971/1972. ההישג הגדול האחרון של הקבוצה היה העפלה לגמר גביע אופ"א 2008, בו היא הפסידה לקבוצת זניט מסנט פטרסבורג.

במרץ 2013 עלתה הקבוצה לליגה השלישית בסקוטלנד.ובמרץ 2014 עלתה הקבוצה לצ'מפיונשיפ הסקוטי.

סלטיק, הוא אחד ממועדוני הכדורגל,המפורסמים בעולם,  נוסד ב-1888, על ידי כומר סקוטי קתולי, ממוצא אירי,בשם אנדרו קירנס. סלטיק היא הקבוצה היחידה בסקוטלנד שמעולם לא ירדה ליגה. בין שחקניה המפורסמים גם שני ישראלים- אייל ברקוביץ' ובירם כיאל, כיום משחק במדי הקבוצה הקשר ניר ביטון.

היריבות בין שני המועדונים היא אחת המפורסמות בעולם והדרבי של גלאזגו רווי רגשות בשני הצדדים, שכן סלטיק מזוהה עם הקתולים ואילו הריינג'רס עם עם הפרוטסטנטים[2].

***

גלזגו הייתה מבחינתנו, המקום להתאקלם ולהתאפס, הן מבחינת השעון[שעתיים אחורנית מן השעון בארץ], הן מבחינת כווני הנסיעה [בצד שמאל כשהנהג יושב בימין] והן מבחינת מזג האוויר [ "…וכשהגשם יורד בכמויות כפי שהוא יורד בסקוטלנד…(נכרייה עמ' 12)]

כיון ששכרנו רכב והטיול היה בנוי מנסיעה ממקום למקום, עצרנו להצטייד במצרכים ואוכל שיהיה עמנו כשנצא לכוון ההיילנדס. הכניסה לסופרמרקט במדינה זרה הוא תמיד מעניין ,כי הוא הצצה ומקור להשוואה בין שם לכאן. לא פעם בסופר ,פגשתי מוצרים/אריזות/ שהפתיעו ושיצרו חשיבה חדשה, שלא לדבר על קנייה ושימוש.

מצוידים במצרכים בקופה, נזכרנו שכאן מוכרים שקיות ולכן מיהרנו לשלוף את התיקים המתקפלים מתרמילנו כדי למלא בהם את הקניות ולא לשלם עבור שקיות, שבבית מקבלים בחינם!

המלון שלנו, מרשת איביס, היה ממוקם במרחק הליכה מכיכר ג'ורג', כיכר שנבנתה במחצית השנייה של המאה ה- 18, ונקראת על שם המלך ג'ורג' השלישי. פסלו של המלך היה אמור לקשט את הכיכר אבל , ההפסד באמריקה,  שהתרחש בזמנו והשיגעון שלקה בו וגרם לו להתפרצויות זעם בלתי נשלטות, גרמו להחלטה לא להציב שם את פסלו. במקום פסל המלך ,נקבע שם ,פסלו של המשורר הסקוטי סר וולטר סקוט[3] [שכתביו עוסקים באזור הזה ובעלילותיו של הגיבור המקומי רוב רוי מקגרגור – מורד, שודד בקר ומנהיג שבטי.]

עוד בכיכר, ניצב בית העירייה, בניין גדול ומרשים שנחנך ע"י המלכה ויקטוריה בשנת 1888. בכניסה ניצב פסיפס עם סמל העיר ובו ארבעה ציורים – דג, פעמון , עץ וציפור, הקשורים לאירועים שקרו למייסד העיר סיינט מנגו. הבניין מזכיר כנסייה בגלל הפרוזדור הארוך שממנו יוצאים מסדרונות לצדדים המזכירים צורת צלב. לצערנו הבניין כבר היה סגור בגלל השעה המאוחרת.

בבית הקברות, הנמצא מאחורי מוזיאון הדתות, מסופר כי הקבר הראשון שנכרה בו היה עבור תכשיטן, יהודי, בשם ג'וזף לוי שנקבר בשנת 1832.

הלכנו לישון כי העייפות התגברה וגם הקור שירד עם שקיעת השמש, לא הוסיף. למחרת בבוקר עזבנו את העיר והתחלנו את הטיול צפונה, על כך בהמשך.

[1] ראו פירוט על כך בהמשך בפרק על שושלת המלכים.

[2] מאבקי הדת בין קתולים לפרוטסטנטים מלווים את הסיפור של סקוטלנד במהלך השנים, מאבק שאת תוצאותיו בעולם המודרני הכרנו מהמלחמה באירלנד.

[3] על המשורר הלאומי ועל רוב רוי תקראו בהמשך בהגיענו לאדינבורו. שמו של המשורר ימשיך וילווה אותנו במהלך הטיול.

 

 

 

אודות is261

דוקטור למגדר וחינוך, יו"ר הוועדה למעמד האישה בהסתדרות, מנחה ומרצה בנושאי מגדר, מאמנת תעסוקתית ואימון לפרישה.
פוסט זה פורסם בקטגוריה סיפורת - נשים, סלון קריאה, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s