נעים להכיר

חומר רקע לפעילות הכרות
מטרת פעילויות ההכרות מסתכמות בנקודה מרכזית אחת – הכרות המשתתפות.
אם נפרט מעט יותר: ההכרות נועדה ליצירת אווירה נוחה – החשובה ליצירת אמון, הדדיות, קרקע לשיתוף, אמפתיה, פתיחות ועוד. כל אלה יאפשרו עבודה טובה יותר בעיקר בקבוצות תהליכיות.
לרוב ,מקדישים מפגש אחד ,או שניים ,שמטרתו המוצהרת היא הכרות, אבל ההכרות אינה מסתיימת אף פעם. אנחנו מכירות את משתתפות/י הסדנא בכל פעם מחדש וכך גם המשתתפות/ים את עצמן/ם ואת חברותיהן/ם.
ההכרות בנויה ממספר רבדים:
א. הרובד הבסיסי – האינפורמטיבי. יש כאן מידע שהתקבע כ 'מחויב' כמו : שם, מצב משפחתי, גיל, השכלה, מקום עבודה…אפשר להוסיף תחומים נוספים הנותרים עדיין בגדר מידע בסיסי. מדע זה מוכר גם מטפסים למיניהם, בחלקו הוא תורם מידע שעשוי ללבות את דעותינו הסטריאוטיפיות אבל הוא מאפשר לנו לחוש בנוח, כי זה המידע הפחות רגיש לרוב ואליו כבר התרגלנו לספר לזולת.
ב. הרובד האישי- הציבורי– כאן נרצה לדעת פרטים נוספים כמו: תחביבים, פעילות פנאי או התנדבות. שאלות נוספות לגבי דברים שאוהבים /לא אוהבים, שימוש בנושאים השלכתים כגון איזה פרח/בעל חיים מאפיין אותך ולמה ועוד. כאן נדרשת מידה של יצירתיות, של היחשפות ושיתוף, לפעמים של העזה ויש וודאי משהו שפחות יודעים עלי…
ג. הרובד האישי- הפרטי – זהו רובד שקיים בין המשתתפת לבין עצמה, פחות גלוי לעין כל. זהו רובד שלא תמיד מעונינים לחשוף ואם הוא חשוף, פחות אוהבים לדבר עליו. אבל זהו רובד חשוב בעיקר בעבודה תהליכית. חלקו זהו רובד המתגלה למשתתפת לראשונה, או מתגלה בהקשרים אחרים ואנחנו נוהגים לקרוא לו גם מודעות- מודעות עצמית.

למעשה, שלב ההכרות לא מסתיים לאחר המפגש הראשון, מפגש המוגדר כהכרות. ההכרות תתקיים כחוט השני בכל מפגש ומפגש, בקבוצה ומחוצה לה. בכל מפגש 'טוב' על המשתתפות להכיר עצמן עוד טיפה, על הקבוצה להכיר את המשתתפות מפן נוסף ועל המנחה לנצל חשיפה זו לקידום מטרות המפגש, קידום המשתתפת הבודדת והקבוצה כולה.
לשם כך יש ליצור ולהתמיד לשמור על אווירה של אמון, פתיחות והכלה. ועל זה נדבר בפרק הבא.
חשוב להוסיף כי פעילות הכרות יכולה להתבצע לפני תחילת הקמת הקבוצה – באמצעות ראיונות אישיים וקבוצתיים.
במפגשי הקבוצה – מפגש ראשון או גם בשני, באופן קבוצתי אך גם אפשר באופן פרטני במהלך הקבוצה כשמוקצה זמן לכל משתתפת לראיון אישי קצר.

10316296-collection-of-woman-s-hand-with-colorful-card-isolated-on-white

הכרות מרגע ראשון
נהוג להתחיל פעילות ולהתחיל עם הפעלות של הכרות. ההכרות חשובה בכל קבוצה חדשה, בין אם זה מפגש בודד ובין אם זה מפגש ראשון מבין סדרת מפגשים.
הכרות 'טובה' תהווה בסיס חשוב לא רק לשלב הראשוני, אלא תוכל לשמש גם להמשך.
הצעת ההכרות הנוכחית , מתחילה עם המשתתפת הראשונה שמגיעה:
1. המנחה מגישה למשתתפת 5 כרטיסיות ובהן מספר שאלות. הכרטיסיות יכולות להיות מצבעים שונים, או צבע אחיד.
2. ההנחיה היא לגשת למשתתפות נוספות ולפתוח איתן בשיחה במטרה למלא את השאלות המופיעות בכרטיסייה. עליה למלא את כל החמש כרטיסיות וניתן לבקש כרטיסיות נוספות מהמנחה במידה ומלאה את כולן.
3. [אם המשתתפות מכירות מקודם השלב הבא לא נחוץ ] יש להסביר לכל משתתפת ,שעל קיום שיחה ,עם משתתפת שאינה מוכרת לה מקודם תזכה בנקודה אחת ואם זו משתתפת מוכרת זה מקנה לה רק 1/2 נק'.
4. המטרה היא לאסוף כמה שיותר כרטיסיות מלאות לחלוטין וכמובן כמה שיותר נקודות ,או במקרה שלנו ,לפנות למספר גדול של משתתפות שאינן מוכרות.
5. לאחר שכל או מרבית המשתתפות הגיעו , או בשעה היעודה לתחילת הפעילות ,יתכנסו כל המשתתפות ובידיהן הכרטיסיות המלאות. ניתן להמשיך לשלב הכרות נוסף בהתבסס על הכרטיסיות. ניתן להשתמש בכרטיסיות מצבעים שונים כאמצעי לחלוקה לקבוצות , להמשך ההכרות,או כל וריאציה אחרת.
השאלות בכרטיסייה [אופציונאליות כמובן]:
א. שם המשתתפת ה 'מרואיינת'
ב. מהיכן היא מגיעה בארץ? /אם כולן מאותו מקום יש לתכנן שאלה אחרת כמו מאיזו שכונה ביישוב וכו'.
ג. מה תפקידה של המשתתפת/ מקום העבודה/ המקצוע שלה וכו'.
ד. מאכל/שיר/צבע/ תחביב אהוב.
ה. חמשה דברים שיש לשתיהן במשותף.
ו. אפשר במקום סעיף ה' לתת ציטוט [ מתוך שיר, מאמרה, אמירה של משהו חשוב וכו'] ולבקש התייחסות של המרואיינת לכיתוב.
הכרות זו יוצרת הפתעה כי זהו מהלך פחות מצופה, יוצרת ניצול של זמן ההמתנה עד לתחילת הפעילות, במיוחד אם יש קיצור בזמן הפעילות עצמה ומכניסה עניין וציפייה בקרב המשתתפות בגלל המהלך הפחות צפוי.
כשלים אפשריים:
כיון שהפעלת המשתתפות היא על בסיס וולונטרי, יתכן מצב בו משתתפות אחדות לא ימלאו אחר ההנחיות ולא יתפנו לעריכת ההכרות. חשוב לעבור בין המשתתפות לדרבן אותן ברוח טובה. אפשר גם לערוך הכרות עם אחדות מהן כשהמנחה היא היוזמת. בפרטים שתאספי, תוכלי להשתמש במהלך המפגש ולציין את חוסר ביצוע המשימה כטריגר לשאלת שאלות הכרות נוספות:
– לא ניסית להכיר , תסבירי מדוע?
– פניתי אלייך וקיימתי מפגש הכרות איתך, איך הרגשת?
– האם היוזמה מקשה עליכן? וכו'

9194008-group-of-young-women-from-low-angle-view

הכרות רשתית ייחודית

לרוב מוכרת הפעילות הבאה כהכרות עם כדור צמר. הכנסנו כאן שינוי קטן המביא תוצאה חשובה.
המשתתפות יושבות בצורת ח' /מעגל, ללא מחיצות [ללא שולחנות] , בסמוך לקירות החדר. כל משתתפת מקבלת כרטיסייה ועליה מספר שאלות בסיסיות. לאחר מילוי הכרטיסיות ע"י כל המשתתפות מתחילה פעילות ההכרות.
מבקשים ממשהי מהמשתתפות להתחיל להקריא את אשר כתבה בכרטיסיה, בתום דבריה היא מתבקשת לאחוז בקצה חוט שהמנחה נותנת לה ולגלגל את יתרת החוט למשהי אחרת בחדר שהיא בוחרת. [המשתתפת מחזיקה את קצה החוט שלה ולא מרפה]
המשתתפת שאליה הושלך החוט אוחזת בו ומציגה עצמה, בתום ההצגה יועבר החוט למשתתפת שלישית בעוד זו שהציגה עצמה מחזיקה בחוט ואינה מרפה רק משחררת אותו לידי הבאה בתור.
התהליך חוזר על עצמו והחוט עובר מיד ליד, לפתע הסליל מסתיים, הנוכחות שואלות מה לעשות ואזי אפשר לבחור בשתי אפשרויות.
המנחה מציגה את האפשרויות : 1. להצטופף כך שהחוט שבידי המשתתפות יספיק לעוד משתתפות.
או
2. לקבל חוט חדש ולחבר אותו לחוט שהסתיים ולהמשיך בפעילות כמיקודם.
המנחה יכולה גם לבחור בעצמה את המהלך מבלי לבקש את התייחסות המשתתפות.
בכל מקרה החוט הנוסף יהיה בעל צבע אחר, מרקם אחר, עובי אחר ואורך אחר. על המשתתפות לקשור את שני החוטים ולהמשיך בתהליך.
אם נבחרה אחת הדרכים המתוארות לעיל בפעם הבאה ששוב נגמר החוט אפשר לבחור בדרך השנייה וחוזר חלילה.
חשוב שיהיו מספר קשרים של חוטים שונים ובאורכים שונים וחשוב שבתום הצגת כל המשתתפות המעגל יהיה מצומצם ככל שאפשר.
כעת ניתן לנתח את המשמעות של סיום החוט, של קשירת החוטים האחרים ומדוע הם אינם זהים ומה המשמעות של הקטנת המעגל . אפשר לבחון את בחירת ההתמודדות עם המצב אם המשתתפות בחרו את הדרך לבד ולא המנחה קבעה.אפשר כמובן לדבר על משמעות הקשירה בין כל המשתתפות והאם הן חשות כעת אחרת מאשר בתחילת ההפעלה.

חומרים נדרשים:
כרטיסיות
עטים
חוטים שונים, באורך, בצבע ובמרקם שונה [ משי, צמר, שקופים או אטומים, צבעים שונים וכו'.]
משך הפעולה: 90 דק'

הכרות עם דמיון
לרוב מי שמציגה, מציגה את עצמה, בפעילויות ההכרות. יש טכניקה נוספת המאפשרת למשתתפת להציג לא את עצמה אלא משתתפת אחרת וגם לכך יש מספר אפשרויות:
א. האפשרות הקלה- מתחלקים לזוגות, שלשות או רביעיות. המשימה היא לראיין את השותפות זו את זו , ללמוד את הפרטים ולאחר מכן להציגן בפני שאר הקבוצה.
פעילות מעין זו יכולה להתבסס תחילה על כרטיסיות כתובות הניתנות לכל משתתפת, שיסיעו בידן לשאול את השאלות ויותר מכל לזכור את התשובות, או לאפשר שיחה פתוחה בין המשתתפות, כך שכל זוג/קבוצה ידלו פרטים ויזכרו להציגם כראות עיניהן.
יש כאן הזדמנות למתן אינטימיות מסוימת ביצירת הקבוצה הקטנה. המפגש בעל האופי המעט תחרותי יוצר קרקע להכרות וקשירת קשרים ראשוניים בין המשתתפות ויש גם מרכיב של שינוי, כי המשתתפות נאלצות לשנות את מקום מושבן בחדר, כפי שהתקבע בעת הכניסה .
חוויה נלווית נוספת היא העובדה שמישהי אחרת מציגה אותי ואני מתבוננת בה מן הצד וחווה כיצד אני נתפסת בעיני האחרת. אחר כך אני נדרשת לעשות אותו דבר ואני חשה את מידת האחריות שרובצת עלי כשאני מציגה מישהי שלא אני. המצב מזמן מספר אפשרויות פיתוח מעניינות.
ב. האפשרות הנועזת – גם כאן אפשר להתחלק לזוגות מראש או להתערבב כך שלא תשבנה זו לצד זו מי שמכירות אחת את השנייה. כעת כל אחת מציגה את בת זוגה או זו שיושבת משמאלה/מימינה, לא על פי ידיעה והכרות אלא על פי חוש/מראה עיניים/פרטים ששמה לב /התנהלות או כל דבר שהיא בוחרת. המשתתפת שמציגים אותה אינה רשאית לתקן או לתרום כל מידע עליה רק להקשיב. המשתתפת שהוצגה ממשיכה בסבב ההכרות לבאה בתור [לא זו שהציגה אותה] .בתום הסבב ניתן יהיה למשתתפות להגיב על הדרך בה הוצגו, להציג עצמן ולתקן אם צריך.
הכרות מסוג זה, מתבססת על מראה עיניים, על רגישות לקלוט פרטים, על יכולת אבחנה וזיכרון, על סטריאוטיפים שלפעמים חבויים בנו ואיננו מודעות להם או שאנחנו מתכחשות לקיומם.
בתום ההכרות חשוב לדבר על ההרגשה, על הקשיים, על הגילויים, הטעויות והדברים שקלעו וכמובן על הדרכים בהם אנחנו קובעות מי היא מה.

10020538-women-set

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s