למה את/ה רוצה לעבוד?

נפגשתי עם משהי, שסיפרה כי היא מחפשת עבודה. האישה כבת ארבעים פלוס לקראת החמישים, עבדה ונאלצה להפסיק עבודתה…שמעתי אינספור סיפורים דומים עם פרטים כמעט זהים או מעט שונים, אין זה משנה, העובדה המרכזית היא, חיפוש העבודה והגיל.

לרוב, מחפשים עבודה בתחום שבו עבדנו עד עכשיו. לרוב, סיפור מציאת העבודה מתחיל במשלוח קורות חיים ולרוב מתחילה לזחול לתודעה ההבנה שאין זה פשוט למצוא עבודה.

ככל שהזמן עובר, המחפש/ת מרגיש/ה תחילה מוזר, אחר כך חוסר הבנה ומעט כעס, אחר כך תסכול וחשש, אחר כך נכונות לפשרות,שמשאירות טעם לא כל כך טוב בפה…ויש כבר כאלה שמתייאשות/ים הביטחון העצמי אי שם ליד הפופיק…

במקרים רבים כאלה נתקלתי במעט עוינות, כשהצעתי ללכת לסיוע, כי כולנו חושבות/ים ,שאנחנו לא צריכות /ים עזרה…

כולנו גם קראנו, שמענו, אנחנו יודעות/ים…

כשמגיעה אלי מישהי /ו כזו/ה הנטייה הראשונית של המתאמן/ת לטעון כי מטרתו/ה היא חיפוש עבודה , כבר בשלב זה רצוי לערוך את השינוי המשמעותי הראשון- השימוש בשפה. השפה יוצרת מציאות ומגדירה את תודעתנו. המתאמן/ת באו כדי  לקבל סיוע- כלים למצוא עבודה!

אחר כך ,אני מסבירה לה/ו, שאני לא אלמד אותה/ו לכתוב קורות חיים, כי זו הבקשה הראשונה, כי היא /הוא  חושבות/ים, שאם נכתוב 'נכון' כל הבעיות יפתרו…

אני גם מסבירה לה/ו, שזהו תהליך וייקח מעט זמן, כיון שמי שמגיע/ה רוצה כבר לסיים את הסיפור הזה של מציאת עבודה ואין ממש זמן ובכלל יש לחץ מצד…

ועוד הסבר קטן שאני נותנת זה לגבי העלות, הרי זה 'עיקר' הבעיה, אין כסף לבזבז, כי היא/הוא לא עובד/ת, אז…

אבל מי שמתגבר/ת על החששות ועל ההרגשה ,שהיא/הוא  יכול/ה לבד ומתחיל/ה את התהליך, אני חוזרת ומסבירה לה/לו, שאחרי מספר פגישות לא יקרה נס ולא כדאי להתחיל אם היא/הוא  ת/יקום ות/יאמר – הבנתי עכשיו אמשיך לבד – .

ואז, כאשר כל זה מובן ואנחנו מתחילות /ים,אני שואלת שאלה שאולי נשמעת מוזר       " למה את/ה רוצה לעבוד?"

אחרי שהעיניים נפקחות בתמיהה ויש צחקוק של מבוכה, משתרר השקט שבו גלגלי החשיבה מסתובבים.

מי שמכיר/ה את המצב מקרוב, מוזמן/נת להמשיך לצעוד לקראת תחילת השינוי. אשמח שתגיבו.

צרכי העבודה [למה אני רוצה לעבוד?]

רשום/רשמי את כל הסיבות בגינן יוצאים אנשים לעבודה [כל האנשים, כמה שיותר סיבות]

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

אולי יש עוד סיבה, לא להתבייש להוסיף…

מה מתוך הסיבות האלה מתאים גם לך?, סמן/ני אותן.

האם תוכל/י לסדר אותם לפי סדר חשיבותם עבורך?

העתיקי/העתק לדף חדש את הסיבות שלך לצאת לעבודה לפי סדר חשיבותן.

מה את/ה בעצם מחפש/ת? – לאחר שקיבלת רשימה של הסיבות לצאת לעבודה ,שהן שלך, היכן היית /ה ממקם/מת את עצמך?

האם את /ה מחפש/ת:

עבודה?

תעסוקה?

קריירה?

 אם ההבדלים לא ברורים לך קראי את ההסברים בהמשך.

 עולם העבודה מורכב ותלוי זמן ותרבות, בפרקי אבות (א, ב) נאמר " על שלושה דברים העולם עומד: על התורה, ועל העבודה ועל גמילות חסדים". המילה 'עבודה' בשפה העברית טומנת בחובה גם את ההקשר השלילי הנלווה לעבודה שכן היא מן השורש ע.ב.ד.

למושג עבודה אין הגדרה אחת,  אבל  מה שכן משותף להגדרות ואף לציטוטים המתייחסים לנושא ,היא העובדה שעבודה קשורה לעשייה ( מצב אקטיבי) או לפעולה, לשם מחיה ופרנסה

הגדרה זו קושרת את הפעולה והעשייה לאמצעי לפרנסה, כלומר ליסוד הישרדותי של מחיה. מכאן יתכן ונוצר גם הקשר הרואה בעבודה ככורך המציאות .

למעשה, כמעט כל הפעולות הפורמליות הקיימות בעולם הינן עבודות. אין הגדרה זו מחייבת כי העובד אינו נהנה מעבודתו או כי היא חסרת משמעות מלבד השכר אותו הוא מקבל, אלא שהשכר הינו העיקרון המגדיר את פעולתו.

לגישה זו ארבע משמעויות עיקריות אפשריות:

  • העבודה יוצרת עבור האדם כוח (כסף, מעמד וכו'), והשגת כוח זה הינה מטרתו , על כן, האדם מעוניין בעבודה שלא על-מנת לספק את צריכתו, אלא על-מנת לצבור יתרון יחסי אל מול בני אדם אחרים.
  • ל
  • העבודה יוצרת עבור האדם מרחב אוטונומי שבו הוא יכול להיות יצירתי ולתרום לחברה בדרכו. חברי תנועת ההשכלה טבעו את המושג "העבודה משחררת" שעבר אינטרפרטציות שונות עם השנים.
  • מטרת העבודה היא לשם מימוש חזונם של הפרט ושל כלל החברה ולשם הגשמתם וקיומם של הערכים המכוננים בהם.

בחברה תחרותית ואינדיבידואלית הדוגלת בתורת הכלכלה הקפיטליסטית, התמורה לעבודה היא פרנסה ומקור חומרי למימוש יצר הצרכנות של הפרט. אין ספק שבשימוש היומיומי קיים בלבול בין מושגים.

קריירה– קיימות שתי גישות בסיסיות של הגדרות:

הגישה המבנית (המסורתית): מערכת של תפקידים, אשר הרצף העיסוקי ביניהם מאפשר תנועות הירארכיות (אנכיות בעיקר) או פונקציונאליות (אופקיות בעיקר)

הגישה התהליכית (החדשה): סך כל ההתנסויות המשמעותיות של הפרט במעברים תוך ובין תפקידים והפעולות וההתנהגויות הקשורות בהתנסויות אלו (Hall 1976 )

בגישה זו ניתן להכיל סגנונות שונים ומגוונים כגון  מעבר בין תפקידים ובתוך תפקידים, פנים וחוץ ארגוני ודפוסי העסקה שונים כגון עבודה זמנית מהבית ועוד.

התבוננות בהגדרת הקריירה התהליכית תאפשר זווית חדשה על פרופיל התעסוקה של המתאמן/ת ותאפשר לו/לה לקבל את מצבו/ה ולתכנן את עתידו/ה התעסוקתי בהתאם. למשל יוצא/ת צבא יוכל לראות במצב כהתפתחות בקריירה וכך גם המפוטר/ת או הפורש/ת לפנסיה מוקדמת למשל.

תעסוקה– עשייה לשם מילוי זמן, בין אם בתגמול כספי או לא [ יתכנו תגמולים אחרים: הערכה וכבוד, הטבות שונות, קשרים חברתיים ועוד.]

ההתנהלות בזמן החיפוש היא משמעותית לא פחות מהשימוש במינוח הנכון. הטיפול ברגשות ובתחושות בעקבות המצב של אי העסקה ו/או חיפוש מתמשך הוא חיוני. אי ההעסקה יוצרת תחושת בלבול ואי סדריציאה מהשגרה לגבי אלה שעבדו עד לא מזמן ופוטרו או פרשו. כדי להשיב להם את תחושת הסדר יש ליצור סדר. החזרת תחושת השגרה ע"י יצירת שגרות חדשות מחזירה את הביטחון העצמי ואת תחושת השליטה במצב, שנעלמה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s