אימון לתעסוקה ולפרישה

אימון מהו?

זהו כלי, אמצעי שמטרתו לסייע לכל אחד/ת לעשות שינוי ולהשיג את מה שהוא /היא רוצים. אין זה כל כך קל לעשות שינויים ולכן לפעמים יש צורך בסיוע חיצוני, באמצעות המאמן/נת, שהם אנשי מקצוע. יחד ניתן לעשות את השינוי.

על כלי האימון: שימוש בקשר האישי ובאמון שבין המסתייע/ת למסייע/ת; ממוקד מטרה; קצר מועד [8-10 מפגשים, עם אפשרות להוספה של עוד שניים ואחר כך הפסקה] ;מותאם אישית לצרכי המסתייע/ת.

האימון ככלל מתבצע במקום המפגש שנקבע למשך 60 דק' אלא אם צויין מראש אחרת [ 90 דק' או שעתיים]. המפגשים נערכים מדי שבוע באותה מתכונת [ 60 דק']. בין המפגשים ממשיכים בדיאלוג באמצעות האמצעים הדיגיטליים שהתפתחו ומסייעים מאד בכך. הדיאלוג מתאפשר כתוצאה מביצוע מטלות שהמסתייע/ת לקח על עצמו במפגש, על מנת לקדם את השינוי שלשמו הגיע/ה.

מטלה אחת היא חובהכתיבת דו"ח -סיכום המפגש שהתקיים. הדו"ח מאפשר למסתייע/ת לעשות חשיבה נוספת , להיזכר, לקשר, להפיק מידע ולקחים, לבחון את הדברים בפרספקטיבה של זמן ומקום. הכתיבה מהווה גם תרגול של המחויבות שיש למסתייע/ת לגבי התהליך שבו החל. כמובן שהסיכום משמש כמראה למסייע/ת, כדי לבחון את התהליך ולא פעם שם, בסכום, עולים הנקודות החשובות להמשך העבודה.

גם המסייע/ת כותב/ת  סיכום מפגש, שמשמש לאותם נושאים כמו שמופיעים בתיאור לגבי המסתייע/ת. המפגש בין שני הסיכומים ישמש כעוד אמצעי לבחון את התהליך, הפערים אם היו ואת נקודות המבט והפרשנות של שניהם/ן.

אני מאד אוהבת להשתמש בעזרים נוספים לקיום הדיאלוג הן במפגש והן ביניהם, עזרים אלה מאפשרים המחשה, לפעמים ויזואלית, לפעמים תחושתית או מחשבתית; יוצרים גיוון ועניין המובילים למוטיבציה והקלה על התהליך; חלקם מאפשרים תיעוד או הנצחת נושא , החשובים להמשך הדרך ולאחר סיום תהליך האימון.

עזרים אלו הם דפי הפעלה וכרטיסיות, קלפים קנויים או שאני יוצרת, ספרים או קטעי עיתונות וכל חומר כתוב אחר, בקיצור כל מה שעולה לכם/ן בראש ושעשוי לקדם את הנושא- המטרה של האימון. ההתנסות האישית של המסתייע/ת היא גם כן כלי רב חשיבות והוא לרוב נועד ל'בין המפגשים' אך לא רק.

לפעמים אם המציאות מראה שיש צורך בזמן נוסף, כדי לעכל את התהליך, ניתן לערוך מפגשים במרווחים של שבועיים או שלושה, כשהזמן הזה מנוצל לביצוע משימות מורכבות יותר ומתקיים קשר באמצעים אחרים [ טלפון, מייל, פקס וכו'] בין המסתייע/ת למסייע/ת. [ יש מאמנים/ות המשתמשים באופן קבוע ב'פגישות טלפוניות']

האימון הינו אחד/ת על אחד/ת אבל ישנו גם אימון אישי בקבוצה, כלומר מתכנסת קבוצה של בין 4-7 מסתייעים/ות, בעלי/ות מכנה משותף כל שהוא [ מגדר- רק נשים/רק גברים; תוכן – חיפוש עבודה למשל; מעורב- נושאים שונים לכאורה]

לאימון שישה שלבים מובהקים, אולם המסתייע/ת מכתיב/ה את הקצב, לדעתי , ולכן יתכן ולא מגיעים לשלב האחרון – ההטמעה, דבר שמצריך הארכה של האימון ו/או מפגשי תחזוקה בפרקי זמן מאוחרים יותר, על פי קביעה מראש או על פי פנייה מצד המסתייע/ת.

מטרתו של האימון הוא לסייע, כלומר האימון אינו תחליף לעצם ההשתתפות הפעילה של המסתייע/ת. אם המסתייע/ת לא ממש משוכנעים או מחויבים, לא ניתן לעשות דבר במקומם. האימון נועד להקל, לקצר את הדרך, למקד, לאפשר ראייה רחבה יותר, להתעצם, לרכוש ידע על העצמי ועל היכולות ,להתגבר על פחדים ומחסומים… אבל שוב לא לעשות במקום.

עובדה זו מהווה קושי הן למסתייע/ת והן למסייע/ת, כיון שלא קל להתניע מהלך שכזה וזה כיון ש-

האימון נועד לעשות שינוי.

שינוי מוגדר כמעבר מנקודה A לנקודה B, אבל בפועל זה הרבה יותר מכך [קראו מאמר שלי בנושא באתר זה]

השינוי נועד למלא את הצרכים של המסתייע/ת, אולם, צרכים אלה לפעמים נוהגים להסתתר ואין אנו מודעים/ות למה הם באמת ,הצרכים שלנו, לפעמים נדמה לנו שאנחנו יודעים/ות אבל בפועל זו רק אשליה ולפעמים קשה לנו אפילו לחשוב עליהם, כי חונכנו אחרת. לכן חלק מתהליך האימון מתרכז באיתור הצרכים, בהבהרתם ובקבלת תחושת לגיטימציה אישית לעצם קיומם.

מה שמאד חשוב לזכור שצרכים משתנים והם תלויי זמן, מקום , תרבות, מסורת ומגדר.

לסכום, האימון מסייע לחשוב על עצמך ועל צרכיך, בהתאם למצב נתון ובהקשר החברתי, תרבותי, משפחתי, לעשות שינוי על פי בחירה אישית ולהתמודד עם הבחירה, במילים אחרות זה לבנות תכנית לחיים. למרות היותה תכנית לחיים מותר, אפשר ואף רצוי לשנותה ,על פי נסיבות הזמן ולשמור רק על השלד ,שיאפשר את היציבות.

הארכתי בהסבר על מהו אימון כי כאשר מדברים על אימון לתעסוקה ולפרישה, כל מה שכתבתי לעיל קביל, שריר וקיים, רק שהמיקוד הראשוני, שלשמו מגיע/ה המסתייע/ת אלינו, הוא בגין תחום התעסוקה או הפרישה, אחר כך זה רק ביני לבינו/בינה.

בואו והצטרפו אלי למספר תרגולות והדגמות .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s